Aktualności

Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend

Przed nami drugi długi majowy weekend - dla wielu związany z wyjazdami i wypoczynkiem. Apelujemy o o rozwagę i stosowanie zasad bezpieczeństwa, w szczególności na drogach oraz nad wodą.

Nad bezpieczeństwem  na drogach czuwać będą policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości. Podczas pełnienia służby funkcjonariusze będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących i sposób przewożenia pasażerów w pojazdach. Ważne jest, aby wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy, a dzieci były przewożone w fotelikach bezpieczeństwa.

Sprzyjająca pogoda sprawia, że na drogach jest wielu niechronionych uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych, jak i kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami czy hulajnogami elektrycznymi. Dobre warunki atmosferyczne często powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących jednośladami. Na bezpieczeństwo motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów wpływ ma wiele czynników, zachowanie ich samych, ale także zachowanie innych użytkowników drogi. Kierowcy samochodów powinni pamiętać by, tam gdzie przepisy tego wymagają, ustępować pierwszeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów i rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że brawurowa jazda naraża na niebezpieczeństwo, wiąże się też z poniesieniem poważnych konsekwencji za powodowane zagrożenie.

Ponadto zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo nad wodą - kąp się tylko w wyznaczonych do tego miejscach, bądź przy tym trzeźwy. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki oraz zwracaj uwagę na prognozy pogody, ponieważ  nagłe załamania pogody na akwenach także niosą zagrożenia.

Powrót na górę strony