Bezpieczny rowerzysta – podstawowe zasady
Coraz lepsza pogoda, a wraz z nią nadchodzące lato, to doskonały czas do wzmożenia aktywności fizycznej. Jedną z form jest bez wątpienia jazda rowerem. Podczas jazdy rowerem należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka porad dzięki, którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo podczas wycieczek rowerowych.
Każdy rower powinien być wyposażony w:
-
z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
-
z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
-
kierunkowskazy (dwa przednie i dwa tylne barwy żółtej) - jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
-
co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
-
w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Dodatkowo rower może być wyposażony w:
-
światło odblaskowe barwy białej z przodu roweru,
-
światła odblaskowe umieszczone na pedałach (barwy żółtej samochodowej),
-
dowolną ilość odblasków na kołach - ale co najmniej po jednym na każdym kole (barwy żółtej samochodowej),
-
odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony, albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół tych pojazdów.
Wyposażeniem, które znacznie zmniejsza ryzyko urazu w przypadku wystąpienia niepożądanego zdarzenia na drodze jest kask rowerowy. Rekomenduje się go dla wszystkich użytkowników roweru bez względu na wiek. Dodatkowym elemrntem poprawiającym nasze bezpieczeństwopodczas jazdy rowerem są odblaski. Można przyczepić je do roweru, do szprych, na pedała czy zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową. Poprawia ona widoczność w ruchu ulicznym zarówno w dzień, jak i w nocy.
Przed rozpoczęciem jazdy na rowerze warto również sprawdzić jesgo stan techniczny. Szczególną uwagę należy zwrócić na hamulce. Niesprawne hamulce w połączeniu z dużą prędkością zwiększają ryzyko wypadku. Przed wyjazdem zawsze naciśnij dźwignię hamulców i sprawdź poziom dociśnięcia. Zbadaj, czy linki hamulcowe są poprawnie połączone i zabezpieczone. Nie wsiadaj na rower dopóki hamulce nie zostaną prawidłowo wyregulowane.
Przed wyjazdem sprawdź też czy koła są odpowiednio napompowane, a opony w dobrym stanie.
Łańcuch to element, który najczęściej wymaga smarowania. Nie stosuj ani olejów samochodowych, ani środków czyszczących, a tym bardziej olejów jadalnych. Warto zaopatrzyć się w specjalny olej przeznaczony do smarowania łańcuchów.
sierż. Agata Gamułkiewicz