Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotyki, dopalacze? Nie próbuj - Nie ryzykuj

Data publikacji 15.03.2022

Policyjny profilaktyk z pyrzyckiej komendy wspólnie z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pyrzycach przeprowadzili spotkanie dla uczniów klas siódmych szkoły podstawowej w Kłodzinie, w ramach programu „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”. To kolejna edycja programu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej i Policji zachodniopomorskiej mająca na celu uświadomienie młodzieży jakie zagrożenia płyną z zażywania dopalaczy.

Program edukacyjny „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” nie jest programem o substancjach psychoaktywnych, lecz programem, który ma zapobiegać ich używaniu. Tegoroczna edycja skierowana jest do uczniów uczęszczający do klas V-VII szkół podstawowych. Ideą programu jest wskazanie uczniom drogi rozwoju bez nałogów i ryzyka utraty zdrowia lub życia. Celem programu jest nie tylko zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, lecz także przeciwdziałanie innym zachowaniom problemowym, które mogą występować u młodych osób.

Podczas spotkania została poruszona tematyka zagrożeń związanych z zażywaniem środków odurzających tzw. dopalaczy, a także konsekwencji zdrowotnych i prawnych jakie za sobą niesie zażywanie narkotyków. Prelegenci siódmoklasistom przypominali, że dopalacze to poważne zagrożenie dla zdrowia ale i życia. Informowali, że substancje znajdujące się w środkach odurzających działają na ośrodkowy układ nerwowy, wpływając tym samym negatywnie na pracę mózgu jak również mogą prowadzić do chorób psychicznych.

Funkcjonariusze przestrzegali, że niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że skład chemiczny środków nie jest znany, podlega niejednokrotnie modyfikacjom i wahaniom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Opowiedzieli również o skutkach zażywania narkotyków przez młodzież. Funkcjonariusze uświadamiali młode osoby, o tym, że eksperymentowanie z narkotykami niesie za sobą ryzyko utraty życia.

 

asp. Marcelina Rusin

Powrót na górę strony