Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego - NURD

Data publikacji 18.02.2022

Wczoraj (17.02) na terenie Pyrzyc i dróg naszego powiatu policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Nadrzędnym celem działań było egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, niemniej policjanci zwracali również uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Podstawą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni karoserią pojazdu, wręcz przeciwnie zagrożeni są kontaktem z nim. Wczoraj pod większym nadzorem znalazły się odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

W dalszym ciągu musimy pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Wracając pamięcią do zdarzeń jakie miały miejsce z udziałem pieszych to niepokojace jest, że duża liczba zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego miała miejsce na wyznaczonych przejściach.

W związku z tym podczas realizowanych ogólnopolskich działań pyrzyccy policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Nadzorem objęte były miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych.

W trakcie działań mundurowi odnotowali ponad 30 wykroczeń drogowych, nałożyli na kierujących 5 mandatów karnych oraz wystosowali do sądu 6 wniosków o ukaranie. Wśród popełnionych wykroczeń policjanci ujawnili m.in. nieprawidłowe przejeżdzanie przejść dla pieszych, trzy przypadki jazdy bez uprawnień, w trzech przypadkach zatrzymali dowody rejestracyjne od pojazdów.

Niechlubny przykład na drodze dali dwaj kierujacy, którzy zgodnie z kodeksem karnym popełnili przestępstwa. Pierwszym był 24 – latek, który pomimo braku uprawnień do kierowania jechał samochodem, w dodatku w stanie nietrzeźwości. W trakcie kontroli badanie stanu trzeźwości wykazało, że młody mężczyzna w swoim organizmie ma ponad pół promiła alkoholu. Za popełnione przestępstwo teraz grozi mu 2 lata pozbawienia wolności.

Kolejny przypadek to 40 – letni mężczyzna, który popełnił przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego czyli nie stosował się do orzeczonych środków karnych. Mężczyzna złamał potrójny zakaz prowadzenia pojazdów. W jego przypadku za popełnione przestępstwo grozi mu do 3 lat więzienia.

Pamiętajmy, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo, że powyższe zasady dotyczą zarówno kierujących jak i niechronionych uczestników ruchu to bezwzględnie stosować powinni je piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny niechroniony uczestnik ruchu drogowego to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze, swoją uwagę skupia na przejsciu, a nie na patrzeniu np. w telefon. To równeż roweżysta, który przeprowadza swój jednoślad, a nie wjeżdża na przejście wprost z chodnika.

Policjanci przypominają, że od 1 czerwca 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym:

- pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przez pojazdem za wyjątkiem tramwaju, przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych,

- kierujący pojazdem zbliżając się do przejściach dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość,

- zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego przez pieszego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub przejście dla pieszych,

- dopuszczalna prędkość pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

 

asp. Marcelina Rusin

Powrót na górę strony