Pamiętajmy o bezdomnych i nieporadnych życiowo. Zima to dla nich trudny okres
Okres zimowy niesie dla osób bezdomnych zagrożenia utraty zdrowia a nawet życia z powodu wychłodzenia organizmu. Wiele z tych osób, pomimo świadomości tego zagrożenia, nie zmienia w tym okresie trybu życia i nie szuka właściwej ochrony przed chłodem.
Dodatkowo, nadużywanie alkoholu w znacznym stopniu naraża takie osoby na zamarznięcie, przy czym nie dotyczy to tylko osób bezdomnych. Okres ten jest szczególnie trudny również dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i nieporadnych życiowo które bardzo często zamieszkują samotnie. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym przez Policję działań ochronnych w tym zakresie, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowane wychłodzeniem organizmu.
Dlatego też pyrzycka Policja podejmuje działania ukierunkowane na ograniczenie nieszczęśliwych wypadków z udziałem ludzi bezdomnych i nieporadnych życiowo. W tym celu podejmowana jest współpraca z organami administracji samorządowej, gminnymi i miejskimi ośrodkami pomocy społecznej i innymi instytucjami powołanymi m.in. do udzielania pomocy potrzebującym. Policjanci prewencyjnie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni takie jak: opuszczone budynki, ogródki działkowe i wszelkie miejsca gdzie zazwyczaj przebywają osoby bezdomne. Policjanci cały czas prowadzą rozpoznanie w tym zakresie albowiem często bezdomni po ujawnieniu ich miejsca przebywania przenoszą się w inne.
Apelujemy do wszystkich którzy będą posiadali informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych aby przekazywali je do właściwych instytucji, także Policji. Zwróćmy również uwagę na osoby samotne zamieszkujące w naszym otoczeniu, być może są to osoby schorowane, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza o tej porze roku mogą potrzebować naszej pomocy. W przypadku kiedy widzimy osobę narażoną na wychłodzenie organizmu, zgłośmy to pod numerem alarmowym 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i być może uratować czyjeś życie.
asp. Marcelina Rusin