Nie klikaj w link, bo możesz stać się ofiarą oszustwa!
Przestępcy internetowi podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. Wysyłając fałszywe wiadomości e-mail, sms bądź za sprawą komunikatorów próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami.
W podobny sposób, tym razem za pomocą komunikatora WhatApp mieszkaniec powiatu pyrzyckiego został wprowadzony w błąd i pod pozorem aktywowania linku do serwisu internetowego cyberprzestępcy z jego konta bankowego wyprowadzili ponad 24 tysiące złotych.
Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne, ale w rzeczywistości są fałszywe. Mogą próbować skłonić Cię do ujawnienia poufnych informacji, zawierać link do strony internetowej rozprzestrzeniającej szkodliwe oprogramowanie (często przestępcy używają podobnych do autentycznych nazw witryn) lub mieć zainfekowany załącznik.
Oszuści internetowi imają się wszelkich sposobów wysyłając informacje np. o dopłacie do przesyłki, o zaległościach w płatnościach za gaz czy prąd, o skierowaniu na kwarantannę, o wiadomościach pozostawionych na poczcie głosowej i wiele innych.
Ostrzegamy! Jeśli nie masz pewności, że nadawca przesłanej do ciebie wiadomości jest prawdziwy, nie powinieneś klikać w żadne linki ani na nie odpowiadać. W przesyłanych wiadomościach SMS lub mailach cyberprzestępcy wykorzystują skrócone adresy stron internetowych.
Jeżeli otrzymasz podobnego SMS-a, maila to pod żadnym pozorem nie powinnieneś otwierać linka wklejonego do wiadomości. To bardzo niebezpieczne, bo wówczas pobierzesz złośliwe oprogramowanie na swój telefon czy komputer. Co wtedy grozi? Oprogramowanie lub aplikacja ma na celu kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.
asp. Marcelina Rusin