Co grozi nieletnim kiedy wejdą w konflikt z prawem czyli jak to jest z tą odpowiedzialnością prawną
Policjantka zajmująca się profilaktyką z pyrzyckiej komendy spotkała się z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pyrzycach, by porozmawiać na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Policjantka z pyrzyckiej komendy zajmująca się działaniami profilaktycznymi odwiedziła uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Pyrzycach. Uczniowie usłyszeli o tym, kiedy odpowiadają za popełniony czyn i jakie mogą być tego konsekwencje prawne.
Zachowania młodych osób nie zawsze są podyktowane środowiskiem w którym osoba przebywa, ale są to często zachowania wynikające z własnego wyboru. Podczas spotkania policjantka udzielała rad, jak należy postępować, aby nie popaść w konflikt z prawem. Tłumaczyła, że należy zmienić swoje zachowanie.
Zagadnienia poruszone w trakcie spotkania, dotyczyły kwestii przemocy fizycznej i psychicznej w szkole i poza nią, agresji słownej, aktów wandalizmu, kradzieży i przestępczości internetowej.
W trakcie spotkań wyjaśniono uczniom kim jest osoba nazywana nieletnim. Omówiono czym jest demoralizacja i jakie są jej przejawy, a także czym jest czyn zabroniony oraz jakie są konsekwencje popełnienia czynu karalnego.
Prowadząca przedstawiła środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować Sąd Rodzinny i Nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych czy osób przejawiających demoralizację. Uczniowie poinformowani zostali także jakie działania będą podejmowane wobec nich przez Policje w przypadku ujawnienia osób nieletnich, które popełniły czyn karalny czy są zdemoralizowane.
Policjantka uświadamiała słuchaczom, jak istotną rolę w ich życiu odgrywa podejmowanie właściwych decyzji oraz że, nieznajomość prawa nie zwalnia nas z odpowiedzialności.
asp. Marcelina Rusin