Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa – spotkania z młodzieżą
18 października po raz 15 obchodziliśmy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, w związku z czym pyrzycka Policja wzorem lat poprzednich wzięła aktywny udział w realizacji tego przedsięwzięcia. Przedstawicielka pyrzyckiej Policji spotkała się z młodzieżą Zespołu Szkół nr 1 w Pyrzycach, aby porozmawiać o zagrożeniach związanych z współczesną formą niewolnictwa czyli handlem żywym towarem.
Głównym celem spotkań było zapoznanie młodzieży z formami handlu ludźmi i uświadomienie niebezpieczeństw związanych z tym zjawiskiem. Na początku policjantka omówiła definicję niewolnictwa oraz handlu ludźmi. W czasie spotkań przedstawiła z jakimi formami wykorzystania ofiar handlu ludźmi możemy spotkać się w obecnych czasach. Informowała młodzież, iż współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Aktualnie nowym przejawem tego procederu może być również wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, a także kradzież tożsamości.
Policjantka tłumaczyła młodzieży, że przestępstwo handlu ludźmi jest jak najbardziej realne. Niejednokrotnie jest powiązane z wyjazdami w celach zarobkowych poza granice kraju. Trudna sytuacja życiowa, chęć poprawy warunków bytowych, czy też bezkrytyczne nawiązywanie znajomości z osobami zajmującymi się „werbunkiem”. Osoby będące „przedmiotem” handlu żywym towarem, często stają się ofiarami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, lub są zmuszane do niewolniczej pracy.
Policyjny profilaktyk informowała młodzież, że osoby zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różnego rodzaju techniki manipulacji, a sprawcy w swoim działaniu posuwają się także do szantażu, gróźb czy przemocy fizycznej wobec swoich ofiar.
Ponadto w tracie spotkań wyjaśniała licealistom jakie środki ostrożności należy zachować podczas wyszukiwania ofert pracy za granicą. Na co zwrócić uwagę, aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi.
asp. Marcelina Rusin