Przyklejeni do smartfonów – czyli z młodzieżą o tym czym jest fonoholizm
Dzisiaj (25.11) przedstawicielka pyrzyckiej Policji zajmująca się profilaktyką odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach. Podczas spotkania profilaktyk przybliżyła uczniom pojęcie uzależnienia od telefonu oraz omówiła problem cyberzagrożeń.
Fonoholizm - nowy rodzaj uzależnień, czy moda? Od kilku lat aparaty komórkowe przestały służyć wyłącznie do kontaktowania się. Dzięki nowym technologiom smartfony wykorzystywane są do oglądania telewizji, łączenia z internetem czy nagrywania video w wysokiej rozdzielczości. Fonoholizm, czyli nadużywanie telefonu komórkowego jest coraz częstszym zjawiskiem w polskim społeczeństwie. Z badań przeprowadzonych w 2015 roku wynika że, 64 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, a 25 proc. tej grupy robi to codziennie. Pedagodzy i rodzice coraz częściej mówią o uzależnieniu dzieci i młodzieży od smartfonów.
I to właśnie był główny temat spotkania przedstawicielki Policji z uczniami klas VIII szkoły podstawowej. Podczas spotkania profilaktyk wytłumaczyła pojęcie fonoholizmu, a także omówiła rodzaje uzależnienia od telefonu.
Uczniowie dowiedzieli się również, jakie mogą być objawy uzależnienia oraz jego konsekwencje. Młodzież miała możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych obrazujących niebezpieczne zdarzenia, jakie są konsekwencją niekontrolowanego korzystania z telefonów komórkowych. Na zakończenie spotkania młodzież otrzymała materiały informacyjne dotyczące uzależnienia jakim jest fonoholizm.
mł. asp. Marcelina Pałaszewska