KIEROWCO I PIESZY! NADESZŁA JESIEŃ, ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO
Choć w kalendarzu jesień króluje od miesiąca to dopiero teraz zmieniają się warunki drogowe. Ciemne i zimne poranki, ranne mgły, szybszy zmierzch, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania. Zmienne warunki na drodze stają się niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze. Każdy kierowca planując teraz swoją podróż, musi pamiętać o zmianie techniki prowadzenia pojazdu.
Jesień to pora roku, która swoją zmiennością może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Intensywne opady deszczu, mgła oraz wcześnie zapadający zmierzch ograniczają widoczność na drodze. Mokra śliska nawierzchnia też nie sprzyja kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu.
Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Zwróćmy także uwagę, czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza.
Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku.
Jeżeli jest duże natężenie ruchu na drodze, mgła lub są intensywne opady deszczu - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
Szczególną uwagę należy zachować wjeżdżając z otwartej przestrzeni na drogę biegnącą lasem, gdzie przy bardzo ograniczonej widoczności trzeba się spodziewać dzikich zwierząt, które wychodzą na spacery po drogach.
Pamiętajmy także o pieszych, którzy często przed zapadającym zmrokiem, w ciemnych ubraniach, stają się dla kierowców „niewidoczni” na drogach, poboczach czy przejściach dla pieszych.
Nie zapominajmy też o wzajemnym zrozumieniu i kulturze prowadzenia pojazdu. Nie jesteśmy sami na drodze. Nie bądźmy „agresywni” i ułatwiajmy innym poruszanie się po drogach.
Piesi! Pamiętajcie, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Tak, na przejściu dla pieszych to Wy macie pierwszeństwo, ale zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.
Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.
Noszenie elementów odblaskowych w terenie zabudowanym nie jest obowiązkiem, jednakże zachęcamy pieszych do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii.
Każde zdarzenie drogowe, niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia biorących w nim udział osób. Stosując się do rad policjantów, możemy ustrzec się przed zagrożeniem.