Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgubiłeś się w lesie? Nie wpadaj w panikę!

Data publikacji 30.09.2019

Jesień, to czas leśnych wędrówek w poszukiwaniu grzybów. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w poruszaniu się po zalesionych terenach, to łatwo się w nich zgubić. Wystarczy skręcić w złą dróżkę, albo za daleko wejść w las i pojawia się problem - zgubiliśmy się. Co należy wtedy zrobić?

Po pierwsze NIE WPADAJ W PANIKĘ! - to najważniejsza zasada. Panika prowadzi jedynie do wewnętrznego chaosu, przez który możesz popełnić niebezpieczne błędy. Usiądź, odpocznij, odetchnij. Zastanów się, czy umiesz wrócić po swoich śladach, czy jednak zupełnie nie wiesz, gdzie jesteś. Generalnie dobrą praktyką dla zagubionych jest to, żeby zatrzymać się w miejscu, w którym poczujemy, że zgubiliśmy drogę, żeby już nie kluczyć i nie pogarszać swojej sytuacji.

W odnalezieniu drogi mogą ci pomóc "tajemnicze" słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc.

 

 

Warto wiedzieć coś o samej strukturze lasu. Podzielony jest on na sektory. Na nizinach mają one równy kształt, natomiast w górach mogą być nieregularne. Dodatkowo każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na południowo-wschodnim rogu słupka umieszczonego w narożniku oddziału. Jeśli zgubimy się w lesie, ważne jest również rozpoznanie otoczenia. Warto znaleźć charakterystyczne elementy, np. gazociągi czy linie elektryczne i nimi podążać. W górach mogą być to potoki. Idąc tym tropem, dotrzesz do słupka oddziałowego, bądź zamieszkałych terenów. Oczywiście jeśli masz przy sobie telefon z GPS, to możesz użyć aplikacji Lasów Państwowych (bądź innej) lub znaleźć elektroniczną wersję mapy lasu. Ważne żeby ułatwiło ci to odnalezienie się w lesie.

Kolejnymi znakami pozwalającymi na lepszą orientację w terenie leśnym jest płytka numeryczna umieszczona na drewnie. Wystarczy, że podasz ten numer, a służby ratownicze będą wiedziały, gdzie dokładnie się znajdujesz.

 

Jeżeli na swojej drodze napotkasz urządzenia łowieckie (ambonę, zwyżkę, drabinę), podaj służbom ratowniczym dokładny opis napotkanego urządzenia. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane.

 

Ważne są również urządzenia i obiekty turystyczne. Na terenach Nadleśnictw, mają nadane swoje ścisłe numery inwentarzowe, które przypisane są do danego leśnictwa, konkretnego oddziału.

 

 

Jeżeli zgubisz się w lesie, zastosuj się do powyższych wskazówek. Wówczas na pewno szybko zostaniesz odnaleziony. 

 

mł.asp. Marcelina Pałaszewska

Powrót na górę strony