DWA LATA KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA W POWIECIE PYRZYCKIM. WPŁYNĘŁO PONAD TYSIĄC ZGŁOSZEŃ
Już od dwóch lat w powiecie pyrzyckim funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Interaktywne narzędzie pozwala na wymianę informacji pomiędzy policją a społeczeństwem. Platforma pozwala mieszkańcom na wskazanie miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny.
Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia obywatelom łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Mieszkańcy naszego powiatu również korzystają z tego narzędzia.
W powiecie pyrzyckim od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu 1071 razy dokonali różnego rodzaju zgłoszeń, wskazując przy tym miejsca, które w swojej ocenie uważają za niebezpieczne.
W ciągu dwóch lat 421 zgłoszeń zostało potwierdzonych, z czego 93 zgłoszenia policjanci potwierdzili i wyeliminowali. 368 zgłoszeń uznano za niepotwierdzone, natomiast 277 zaznaczeń zakwalifikowanych zostało jako „żart” lub „pomyłka”.
Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła zagrożeń związanych z ruchem drogowym np. przekraczanie dozwolonej prędkości – 283 zgłoszenia, nieprawidłowe parkowanie – 289, a także złej organizacji ruchu drogowego czy niewłaściwej infrastruktury drogowej. Kolejną najliczniejszą kategorią zgłoszeń było spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych 178 zgłoszeń.
Miejsca gdzie zagrożenia nanoszone były najczęściej są objęte przez funkcjonariuszy stałym nadzorem. Takie miejsca są m.in. ujęte w planach działań dzielnicowych czy zadaniach policjantów ruchu drogowego.
Krajowa Mapa Zagrożeń znajduje się na każdej stronie komendy policji. Stworzona została również darmowa aplikacja na telefon. Pamiętajmy, że z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.
PRZYPOMINANY! "Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.