ROWEREM PRZEZ PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH… - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ROWEREM PRZEZ PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH…

Nadejście wiosny i coraz cieplejsze dni spowodowały większy ruch rowerzystów. Wiele osób zaczyna poruszać się rowerami do pracy, szkoły, na spotkanie bo jest szybciej i łatwiej. Ciepłe dni sprzyjają także wycieczkom rowerowym.

Poruszając się po mieście samochodem coraz częściej widać na drodze rowerzystów. Każdy kto jest kierowcą spotyka się z takimi sytuacjami, kiedy to rowerzysta przejeżdża przez pasy dla pieszych.

Takie zachowanie jest szczególnie niebezpieczne dla cyklistów ponieważ kierowca samochodu może nie zauważyć rozpędzonego rowerzysty, który pojawia się nagle na przejściu dla pieszych. W takiej sytuacji może dojść do potrącenia rowerzysty, pomimo zachowanej należytej ostrożności przez kierującego samochodem.

W ostatni piątek tj. 13 kwietnia do takiego zdarzenia doszło na przejściu dla pieszych na ul. 1 Maja przy byłym pawilonie handlowym Hawanka. Kierująca osobowym Volkswagenem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującej rowerem będącej na przejściu dla pieszych. W wyniku zdarzenia 69 – letnia cyklistka z urazem nogi została przewieziona do szpitala.

Policjanci przypominają, że jeżeli na przejściu dla pieszych nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, należy zejść z pojazdu i przeprowadzić go przez przejście. Dopuszczalny przejazd przez przejście dla pieszych jest tylko wtedy, gdy obok również prowadzi ścieżka rowerowa, wówczas rowerzysta może przez nie przejechać. Nie powinien jednak zapominać, aby zwolnić i upewnić się, że nie ma w pobliżu samochodu, który może nie ustąpić mu pierwszeństwa.

Rowerzysta, który przejeżdża przez przejście dla pieszych, a nie ma wyznaczonej tam ścieżki rowerowej może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł.

Rowerzyści muszą pamiętać, o tym że na drodze dla rowerów obowiązują takie same zasady, jak dla samochodów poruszających się na jezdni tj. należy jeździć prawą stroną a pieszy ma pierwszeństwo na pasach. Na skrzyżowaniach tras dla rowerów, na których o pierwszeństwie nie decydują znaki obowiązuję reguła prawej ręki. Cykliści mają obowiązek korzystać z drogi bądź pasa ruchu dla rowerów, jeśli wyznaczone są one dla kierunku w którym jedzie lub zamierza skręcić. Zobowiązani są również do używania po zmroku świateł, nie zapominając również o korzystaniu z elementów odblaskowych.