Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNE ŚWIĘTA WIELKANOCNE - POLICJA RADZI I OSTRZEGA

Święta Wielkanocne to nie tylko czas rodzinnych spotkań, ale również okres zakupów i wiosennych porządków. To także czas, kiedy wyjeżdżamy by odpocząć. Przygotowując się do świąt często zapominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Około świąteczne zamieszanie jest wymarzonym czasem dla kieszonkowców. A pamiętajmy złodzieje nie świętują Najczęściej do kradzieży dochodzi w zatłoczonych miejscach jak środki komunikacji miejskiej lub supermarkety. Sprawcy wykorzystują moment naszej nieuwagi. Aby nie stać się ofiarą przestępstwa najlepiej w takie miejsca nie zabierajmy ze sobą torebki, a portfel z pieniędzmi chowajmy w wewnętrznej części odzienia. Jeżeli panie nie mogą obyć się bez torebki niech zawsze będzie ona zamknięta, trzymana blisko ciała. Odkładanie jej do koszy z zakupami, na półki sklepowe, na stanowisko kasy itp. to sytuacje, w których możemy ją utracić.

Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy czy targi. W tych miejscach jesteśmy narażeni na kradzież w momencie, gdy jesteśmy zajęci - gdy płacimy w kasie lub wchodzimy do autobusu. Aby nie stać się łupem kieszonkowca, w miejscach niebezpiecznych pamiętaj: trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie, nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach, klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować, jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy - unikaj zatłoczonych pojazdów.

Jeżeli święta spędzamy poza domem, dobrze zabezpieczmy mieszkanie. Pozamykajmy okna i o ile to możliwe zakręćmy zawory z gazem i wodą. Jeżeli mamy przyjaznych sąsiadów dobrze jest powiadomić ich o naszym wyjeździe i prosić o kontakt w sytuacji gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.

Aby świąteczne podróże były bezpieczne, policjanci przypominają by przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych). Trasę planować tak, aby uwzględnić postoje, po to, by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży. Za kierownicę siada bezwzględnie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. PAMIĘTAJMY by prędkość dostosow do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – wolniej znaczy bezpieczniej. W czasie podróży korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do wagi i wzrostu fotelikach lub urządzeniach do przewozu dzieci. Zadbajmy o to, by bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy. Podczas jazdy zachowujmy bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, pamiętając o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania". Wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizujmy swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój).

Pamiętajmy, że nie wszyscy kultywują „śmingus dyngus”. Niewłaściwie zachowania osób może powodować, że tradycyjne polewanie wodą stanie się naruszeniem nietykalności cielesnej, uszkodzeniem ciała, zniszczeniem mienia lub naruszeniem miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice dzieci powinni uczulić swoje pociechy, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może zakończyć się dla rodziców konsekwencjami finansowymi – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież.