Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

PIESZY I ROWERZYSTA - NIECHRONIONY UCZESTNIK RUCHU DROGOWEGO

Rozpoczęła się wiosna, ciepła i słoneczna pogoda sprzyja spacerom i pierwszym rowerowym przejażdżkom. Tym, którzy w trakcie weekendu skorzystali z tej formy spędzania wolnego czasu pyrzyccy policjanci ruchu drogowego przypominali, że piesi i rowerzyści – tak jak kierowcy różnych pojazdów – są uczestnikami ruchu drogowego. W odróżnieniu jednak od kierowców są uczestnikami "niechronionymi" o czym zbyt często zdają się zapominać.

Piesi czy rowerzyści są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nie mają ochrony. Kierowca w trakcie zdarzenia może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa itp. Natomiast pieszy czy rowerzysta jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, szanse na przeżycie pieszego maleją o połowę, natomiast przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu zależy od wielu czynników. Wszędzie gdzie jest możliwe oddziela się ruch pieszych i ruch pojazdów. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszych zależy w dużej mierze od nich samych.

W dużej mierze około połowa wypadków drogowych z udziałem niechronionych to wynik nieprawidłowego zachowania się pieszych na drodze. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń jest nieostrożne wejście na jezdnię, nieprawidłowe jej przekraczanie oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Kwestię pierwszeństwa pieszych i pojazdów szczegółowo regulują przepisy ruchu drogowego. Większość pieszych zna przepisy, przynajmniej te podstawowe, jednak w praktyce nie wszyscy się do nich stosują co każdego roku pokazują policyjne statystyki zdarzeń drogowych.

Policjanci pyrzyckiej drogówki w trosce o bezpieczeństwo pieszych, w trakcie weekendu przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu obowiązujących przepisów oraz o zachowaniu rozwagi i ostrożności podczas poruszania się po drodze. Bez względu na to czy kierujemy pojazdem, czy poruszamy się po drodze pieszo nasze nieodpowiedzialne zachowanie, pośpiech czy nieuwaga mogą w konsekwencji doprowadzić do groźnych sytuacji na drodze i zagrożenia bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu. Stosowanie podstawowych reguł nic nie kosztuje, a za ich niestosowanie można zapłacić najwyższą cenę.

Dodatkowo funkcjonariusze rozdawali elementy odblaskowe, nie tylko po to, aby przypomnieć jak ważne jest bycie widocznym na drodze, ale również po to, by przypomnieć niechronionym uczestnikom ruchu, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą i zależy od nas wszystkich.