BEZPIECZEŃSTWO PRZED ŚWIĘTAMI - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZEŃSTWO PRZED ŚWIĘTAMI

Nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia jest dla Nas wszystkich okresem bardzo szczególnym. Święta oraz Nowy Rok to czas, kiedy spotkamy się w gronie osób najbliższych – rodziny - znajomych. To także czas, kiedy udajemy się w podróż w nasze rodzinne strony. Aby bezpieczne przygotować się do tego świątecznego okresu warto zastosować się do kilku wskazówek, które zwracają uwagę na występujące zagrożenia.

Przedświąteczny czas wiąże się z zwiększoną ilości obowiązków. W natłoku świątecznych spraw nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Prócz zagrożeń związanych z wzmożonym ruchem, okres świąteczny niesie wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę i o których należy pamiętać. W tym okresie zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste Nasze i Naszych bliskich, a także bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań. Zastosowanie się do kilku zasad, pozwoli Nam ograniczyć ryzyko związane z popełnieniem na naszą niekorzyść przestępstw lub wykroczeń.

Około świąteczne zamieszanie jest wymarzonym czasem dla kieszonkowców. Najczęściej do kradzieży dochodzi w zatłoczonych miejscach jak środki komunikacji miejskiej lub supermarkety. Sprawcy wykorzystują moment naszej nieuwagi. Aby nie stać się ofiarą przestępstwa najlepiej w takie miejsca nie zabierajmy ze sobą torebki, a portfel z pieniędzmi chowajmy w wewnętrznej części odzienia. Jeżeli panie nie mogą obyć się bez torebki niech zawsze będzie ona zamknięta, trzymana blisko ciała. Odkładanie jej do koszy z zakupami, na półki sklepowe, na stanowisko kasy itp. to sytuacje, w których możemy ją utracić.

Jeżeli święta spędzamy poza domem, dobrze zabezpieczmy mieszkanie. Pozamykajmy okna i o ile to możliwe zakręćmy zawory z gazem i wodą. Jeżeli mamy przyjaznych sąsiadów dobrze jest powiadomić ich o naszym wyjeździe i prosić o kontakt w sytuacji gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.

Aby świąteczne podróże były bezpieczne, policjanci przypominają by przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych). Trasę planować tak, aby uwzględnić postoje, po to, by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży. Za kierownicę siada bezwzględnie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. PAMIĘTAJMY by prędkość dostosow do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – wolniej znaczy bezpieczniej. W czasie podróży korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do wagi i wzrostu fotelikach lub urządzeniach do przewozu dzieci. Zadbajmy o to, by bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy.

Apelujemy także do pieszych i rowerzystów - Zadbajmy o widoczność na drodze. Przed wyjściem z domu pamiętajmy o elemencie odblaskowym. Po zmierzchu osoba bez elementu odblaskowego staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów, natomiast jeden mały odblask wystarczy, by kierowca miał czas na reakcję i wykonanie bezpiecznego manewru. Dlatego istotnym jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

To tylko kilka sposobów, dzięki którym możemy uchronić się przed problemami. Nad tymi, którzy w świątecznym ferworze stracili czujność, będzie czuwać Policja przy współpracy z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Policjanci życzą wszystkim bezpiecznej podróży i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!