NIE CZEKAJ, ZMIEŃ OPONY NA ZIMOWE! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIE CZEKAJ, ZMIEŃ OPONY NA ZIMOWE!

Nie czekaj na pierwsze opady śniegu. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników dróg. Już dziś przygotuj się do nadchodzącej zimy i wymień opony z letnich na zimowe. Lepiej nie dać się zaskoczyć pogodzie i zadbać o własne bezpieczeństwo dużo wcześniej. Właściwe ogumienie i rozważna jazda pozwolą nam bezpiecznie dotrzeć do celu.

W Polsce nie ma określonych warunków używania opon zimowych. Brak jest również terminów od kiedy należy zakładać opony zimowe i kiedy je zdejmować. Decyzja o zmianie opon leży w gestii kierujących w zależności od warunków atmosferycznych oraz rejonu w jakim pojazd eksploatujemy. Eksperci zalecają zmianę opon w momencie, gdy średnio temperatura zaczyna spadać poniżej siedmiu stopni Celsjusza.

Za zmianą opon przemawia kilka argumentów. Oprócz tego, że opona zimowa różni się od letniej wyglądem to zimą letnie opony twardnieją. Tracą w związku z tym przyczepność i wydłużają drogę hamowania. Auto z oponami zimowymi jadące po śniegu z prędkością 80 km/h zatrzyma się po 70 metrach, natomiast auto z letnimi - po 110 m.

Opony zimowe mają szersze rowki, które odprowadzają spod kół wodę i błoto pośniegowe. Zapobiega to także aquaplaningowi, czyli poślizgowi na tafli wody tworzącej się przy dużej prędkości pod kołami auta. Posiadają szereg nacięć na blokach bieżnika, tzw. lamele. Mają one zmienne kształty, profile i głębokości po to, aby zapewnić odpowiednią przyczepność.

Powszechnie zwane ,,zimówki” wykazują swoją wyższość szczególnie w niskich temperaturach, nawet na suchym asfalcie. Według przeprowadzanych testów, droga hamowania samochodu wyposażonego w dobre opony zimowe skraca się średnio o 30%, w porównaniu do opon letnich.

Wymieniając opony na zimowe pamiętajmy, by zmieniać cały komplet. Używanie różnych typów opon może spowodować nieoczekiwane zachowanie pojazdu. Wymiana opon tylko na jednej osi pojazdu może powodować problemy z kierowalnością i statecznością samochodu w czasie pokonywania zakrętów i hamowania.

Wymieniając opony letnie na zimowe zadbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Sama wymiana opon jednak nie wystarczy. Należy pamiętać także o kontrolowaniu ich stanu, czyli ciśnienia oraz głębokości bieżnika.

Policjanci apelują do kierowców pamiętajmy, że opony zimowe jedynie podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale nie zwalniają kierowców od myślenia. Żadne opony nie pomogą nam na oblodzonej nawierzchni i przy zbyt dużej prędkości.