Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z DZIEĆMI O ZAPOBIEGANIU PRZEMOCY

Data publikacji 20.11.2017

19 listopada, już po raz szesnasty obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Powstał on z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji „Światowy Szczyt Kobiet” (ang. Women’s World Summit Foundation, WWSF). Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych z ponad 100 krajów tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (Dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

Każdy może stać się ofiarą przemocy fizycznej, czy emocjonalnej. Jednak to dzieci są szczególnie wrażliwe na agresję, w tym przemoc domową lub szkolną, poniżanie i wyzwiska. Każda przemoc stosowana wobec dzieci, to nie tylko bezpośrednie zagrożenie ich życia i zdrowia, ale i traumatyczny bagaż na całe dorosłe życie. Do dzieci, zwłaszcza maluchów – ofiar przemocy domowej – policjantom jest bardzo trudno dotrzeć. Najmniejsze dzieci same nie zgłoszą się na Policję, nie zadzwonią na infolinię dla ofiar przemocy, a jeśli ponadto nie chodzą do żłobka czy przedszkola, to dramat dziecka może bardzo długo rozgrywać się w czterech ścianach.

W trosce o dzieci i młodzież, narażone na przemoc domową, w miniony piątek, policjanci Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Pani Agnieszka Szymańska z Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach spotkali się z gimnazjalistami Zespołu Szkół w Warnicach oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Pyrzycach. Spotkania odbyły się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

Głównym celem przedsięwzięcia realizowanego dzięki współpracy podmiotów w obszarze projektu „dzielnicowy bliżej nas, współpraca Policji zachodniopomorskiej ze społeczeństwem”, było zwiększenie świadomości na temat zjawiska przemocy wobec dzieci, które są szczególnie narażone na nadużycia ze strony osób dorosłych, a także poprawa poczucia bezpieczeństwa małoletnich ofiar przemocy domowej i podniesienie świadomości wpływu na własne bezpieczeństwo, w wyniku prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia. Podczas spotkania prelegenci zwracali uwagę, że sytuacja dzieci jest szczególnie trudna i wielowątkowa, ponieważ bardzo często dodatkowo komplikuje ją zależność materialna, opiekuńcza i emocjonalna.

Policja apeluje i przypomina, że to od nas, dorosłych, zależy los każdego młodego człowieka, który bardzo często jest zbyt słaby, aby obronić się sam.

 

Powrót na górę strony