BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI!

W związku z pogarszającymi się warunkami drogowymi zmniejsza się również widoczność na drodze. Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, pyrzyccy policjanci apelują o używanie kamizelek i elementów odblaskowych. Pamiętajmy także o wyposażeniu jednośladu w obowiązkowe oświetlenie. Przypominamy, że za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 zł.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważnie jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów, natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe.