Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

APELUJEMY O SZCZEGÓLNĄ ROZWAGĘ I WZMOŻONĄ CZUJNOŚĆ NAD WODĄ

Apelujemy do wszystkich o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku w trakcie długiego weekendu na akwenach wodnych. Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych.

  Przebywając nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!!! Każde naruszanie przepisów bezpieczeństwa nad wodą, oraz niestosowanie się do poleceń ratowników może doprowadzić do tragedii. Przestrzegamy przed wybieraniem do kąpieli i pływania miejsc nie odpowiednio oznakowanych i źle zabezpieczonych. Przypominamy że, na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym "pływakiem", należy pływać tylko w strefie kąpieliska wyznaczonej żółtymi bojami, czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy. Podczas pływania i kąpieli należy zwracać uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy.

  Jeśli zauważy się przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą, natychmiast należy wezwać pomoc – powiadamiając Ratownika WOPR, Policję czy Straż Pożarną. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a jednocześnie po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócimy zadowoleni, ładnie opaleni, z wyjątkowymi wspomnieniami.

  Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

  Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

  I tak w ubiegłą środę tj. 9 sierpnia w miejscowości Lipiany na jeziorze "Kościelnym" po godz. 21.00 doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego utonął 62 - letni mężczyzna. Jak ustalono dwóch mężczyzn wypłynęło łódką na jezioro bez kamizelek ratunkowych i podczas zamiany przy czynności wiosłowania łódka, którą płynęli uległa wywróceniu. Jeden z mężczyzn przy pomocy innych osób powrócił na brzeg, natomiast 62 - latek zniknął pod taflą wody. Osoby przebywające nad jeziorem natychmiast udały się w jego kierunku, niestety próby zlokalizowania nie odniosły skutku.

  Akcja poszukiwawczo – ratownicza przy udziale płetwonurków z Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie trwała do późnych godzin nocnych, następnie z uwagi na warunki atmosferyczne został przerwana i wznowiona w dniu wczorajszym (10.08). Do akcji została włączona grupa strażaków z Bornego Sulinowa, która za pomocą sonaru przeszukiwała dno jeziora.

  Poszukiwania zakończyły się około godziny 20, kiedy odnaleziono ciało mężczyzny. Jest to pierwszy i miejmy ostatni przypadek utonięcia na terenie powiatu pyrzyckiego w okresie tych wakacji.


 

  • Jezioro Kościelne
    Jezioro Kościelne