Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTAMI PODAJĄCYMI SIĘ ZA POLICJANTÓW CBŚ I WYŁUDZAJĄCYMI PIENIĄDZE OD SENIORÓW

Data publikacji 17.05.2017

Pyrzyccy policjanci informują, aby zachować czujność wobec osób podających się za członków rodziny, policjantów CBŚ czy pracowników instytucji społecznych. Oszuści bez skrupułów wykorzystując podeszły wiek lub łatwowierność seniorów okradają ich z oszczędności.

Oszuści zajmujący się wyłudzaniem oszczędności od seniorów w ostatnim czasie podają się za policjantów CBŚ lub funkcjonariuszy zajmującymi się rozpracowywaniem "oszustów". Przekonują nieświadomych zagrożenia seniorów, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępcza i proszą , aby im w tym pomóc. Forma pomocy ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców, którzy oszukują starsze osoby metodą na tzw. "wnuczka".

Schematy sytuacji są podobne: najpierw poszkodowani odbierają telefon od rzekomego wnuczka lub innego członka rodziny z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Oszuści zawsze dzwonią na numer telefonu stacjonarnego, najczęściej znalezionego przypadkowo w książce telefonicznej. Po zakończonej rozmowie dzwoni osoba podająca się za policjanta CBŚ lub policjanta operacyjnego, który informuje, że prowadzona jest właśnie akcja przeciwko oszustom. "Policjant" prosi starsze osoby o pomoc w ich ujęciu. W rzeczywistości dzwoniący nie mają nic wspólnego z policją są przestępcami, których celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy.

Przestrzegamy seniorów aby kierowali się zasadą "ograniczonego zaufania", aby nie udzielali osobą dzwoniącym żadnych informacji dotyczących swojego stanu majątkowego, numerów telefonów komórkowych, numerów kont bankowych czy innych danych.

Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych. Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie wykonać telefon na Policję i powiadomić o takim zdarzeniu. W przypadkach oszustw na członka rodziny przed przekazaniem pieniędzy dobrze jest skontaktować się z rodziną i upewnić się czy przedstawiona sytuacja jest prawdziwa i czy faktycznie członkowie rodziny potrzebują finansowego wsparcia. Wykonując jeden bądź dwa telefony oraz dokładnie wypytując rozmówcę, możemy uniknąć sytuacji, w której stracimy swoje oszczędności.

 

Powrót na górę strony